symetra symetra
Publikované v kategóriiTipy a triky

Agilné riadenie projektov prináša pružnosť a rýchlo viditeľné výsledky

Úspech každého projektu závisí od spôsobu, akým sa riadi. V súčasnosti si organizácie stále častejšie volia agilné metódy riadenia projektov. Prečo? Agilné metódy umožňujú flexibilitu, prispôsobivosť a neustálu spoluprácu so zákazníkom. Teda presne to, čo dnešné väčšinou technologické projekty potrebujú.

Podstata agilnej metódy

Agilné myslenie a metódy vznikli ako reakcia na neefektívne, príliš striktné tradičné prístupy riadenia, akým je napríklad vodopádový model. Agilné riadenie prináša možnosť prispôsobiť sa rýchlo sa meniacim požiadavkám a výzvam. Či už ide o vývoj softvéru alebo implementáciu projektov v iných odvetviach.

Obľúbenosť agilných metód vzrástla najmä kvôli možnosti rozložiť implementáciu projektu v čase, čo prináša efekty v podobe zníženia tlaku na investície. Súčasne sa tak znižuje aj tlak na zamestnancov zákazníka, keďže tímy sú flexibilnejšie a nie sú nadmerne zaťažené či už procesne alebo zodpovednosťou za veľký rozpočet.

Manažéri diskutujú pri monitoroch počítačov. Obrázok ilustruje otvorenú diskusiu, ktorá je typická pre agilné riadenie projektov.
Riadenie projektov agilnou metódou umožňuje členom tímu viac sa sústrediť na jednotlivé fázy projektu.

 

Vďaka týmto dôvodom odporúčame každému (aj našim klientom) zvážiť a ideálne aj zvoliť agilný prístup k riadeniu projektov. Uplatnenie agilného myslenia má svoje miesto takmer vo všetkých oblastiach podnikania. Najčastejšie však v IT sfére, ale aj v marketingu, vzdelávaní a ďalších.

Agilné riadenie verzus vodopádový model

Waterfall alebo tzv. vodopádová metóda sa historicky používala pri dlhodobých projektoch s jasne zadefinovanými cieľmi. Avšak v modernom svete, kde sa projekty často vyvíjajú a menia za pochodu, potreba vyššej flexibility nahráva agilnému riadeniu. Jednoducho ponúka väčšiu adaptabilitu a neustálu spätnú väzbu. Zákazník tak dokáže lepšie definovať svoje potreby a dodávateľ je viac zžitý s procesmi a fungovaním spoločnosti.

Nemenej dôležitý je aj pozitívny vplyv na tzv. prechodovú fázu, kedy spoločnosť prechádza na novú funkcionalitu. V prípade agilných metód tento proces nie je skokovitý, a preto je pre spoločnosti a ich zamestnancov menej stresujúci. Naopak v prípade vodopádovej metódy prichádza v jednom bode k výraznej zmene, čo tímu môže spôsobovať problémy.

Zásady agilného prístupu

Agilný vývoj kladie dôraz na zákazníka, jeho potreby aj spätnú väzbu. Vývoj prebieha v krátkych iteráciách (fázach, opakovaniach) a je flexibilný.

Agilné riadenie projektov sa riadi princípmi, ktoré sú univerzálne aplikovateľné na rôzne typy projektov. Pre lepšiu pochopenie princípov je ideálne si to predstaviť napr. ako projekt – vývoj podnikového softvéru:

  • iteratívny vývoj – projekt sa rozdeľuje na menšie úseky (iterácie) a postupne sa dodáva funkčný výsledok (napr. podnik chce digitalizovať procesy vo viacerých svojich divíziách, ale prvá iterácia sa bude týkať skladového hospodárstva)
  • adaptabilita – projekt sa môže meniť a upravovať na základe spätnej väzby a nových požiadaviek, ktoré si môže klient uvedomiť v procese vývoja projektu
  • zapojenie klienta – neustále zapájanie klientov a ich spätná väzba formuje ďalšie fázy vývoja projektu a vnáša aj do obchodných vzťahov transparentnosť
  • tímová spolupráca – transparentná a otvorená komunikácia v rámci celého tímu pomáha zvyšovať motiváciu, udržať prehľad a významne vplýva na výslednú kvalitu projektu
Členovia agilného projektového tímu diskutujú v zasadačke. Obrázok ilustruje otvorenú diskusiu, ktorá je typická pre agilné riadenie vývoja softvéru.
Podpora komunikácie v rámci projektového tímu je pri agilnom riadení zásadná.

 

V prípade agilných projektov, ktoré realizujeme u klientov, sa často stretávame s otázkami na pojem scrum. Preto považujem za dôležité vysvetliť vzťah týchto dvoch pojmov.

Scrum a Agile, aký je medzi nimi vzťah?

Agile je filozofia, zatiaľ čo Scrum je konkrétny rámec, ktorý sa často používa v agilných projektoch. Je jednou z viacerých metodík a má svoje silné aj slabé stránky. Preto je dôležité vybrať metodiku, ktorá najlepšie vyhovuje vášmu projektu. Scrum sa osvedčil v mnohých oblastiach, napríklad pri vývoji softvéru a mobilných aplikácií.

Čo je Scrum a ako funguje?

Scrum je jednoduchý, ale veľmi efektívny rámec na riadenie projektov. Funguje v opakujúcich sa cykloch, takzvaných šprintoch, s kratšou dobou trvania pod jeden mesiac. Na začiatku každého šprintu si tím stanoví ciele, na ktorých bude pracovať. Na konci šprintu tieto výsledky vyhodnotí. Tento proces umožňuje flexibilne reagovať na zmeny a postupne doručovať hodnotu.

V Scrume sú definované 3 základné úlohy:

  • Scrum Master
  • Product Owner
  • tím developerov

Úlohou Scrum Mastera je viesť tím a zabezpečiť efektívne fungovanie a implementovanie Scrum rámca. Taktiež organizuje stretnutia, pomáha s plánovaním, zabezpečuje fungovanie tímu a poskytuje podporu jeho členom.

Product Ownera zase spravuje zoznam produktových úloh, funkcií alebo vylepšení, ktoré musí tím doručiť. Product Owner stanovuje priority na základe potrieb a cieľov používateľov a spätnej väzby. Hoci aktívne nezasahuje do technického vývoja, rozhoduje o prioritách, na ktorých tím pracuje. Je takým mostom medzi tímom a klientom.

Mýty a obavy spojené s agilným prístupom

Napriek výhodám agilného prístupu, stále sa stretávame s klientmi, ktorí majú obavy, že je to len spôsob, ako si dodávateľ umelo navyšuje náklady. V skutočnosti ale správne aplikované agilné riadenie umožňuje flexibilitu a odhalenie chýb v skorších fázach projektu, čím sa práve naopak celkové náklady na projekt znižujú.

Klienti majú zároveň lepší prehľad o vývoji a aktuálnom stave projektu. To zase umožňuje efektívnejšie riadenie ľudských zdrojov, pretože práve tím je pri agilnom riadení nesmierne dôležitý. Projektoví manažéri súčasnosti pripravujú svoj tím tak, aby členovia cítili slobodu v rozhodovaní, aby komunikovali otvorene a dobre si nastavili úroveň delegovania.

Z vlastných skúsenosti neodporúčam ani detailne kopírovať metódy iných úspešných firiem. Nám sa vždy najviac oplatilo nájsť si vlastnú cestu s použitím zásad, ktoré agilné prístupy ponúkajú.

Čo prináša agilné riadenie pre klientov a projekty?

Agilné riadenie projektov prináša klientom viacero výhod, ktoré zvyšujú hodnotu výsledného produktu. Vďaka iteratívnemu prístupu a neustálej spätnej väzbe dokážu agilné tímy rýchlejšie reagovať na zmeny a nové požiadavky. Tým sa skracuje čas potrebný na uvedenie produktu na trh.

Zlepšuje sa aj celková kvalita produktov, pretože umožňuje priebežné testovanie a vylepšovanie už v skorých fázach vývoja. Klienti majú neustále prehľad o tom, ako projekt napreduje a môžu ovplyvňovať jeho smerovanie. Čo zase vedie k lepšiemu naplneniu ich očakávaní.

Agilita tiež prináša kontinuálne doručovanie hodnôt. Tím pravidelne dodáva funkčné súčasti projektu, ktoré sú okamžite využiteľné. Minimalizuje sa tak riziko nečakaných problémov na konci projektu. Buduje sa dôvera medzi klientom a dodávateľom, čo spätne prospieva otvorenosti a lepšej komunikácii pri vývoji, či dodávaní ďalších fáz projektov.

Záverom

Agilné metódy riadenia projektov nie sú, samozrejme, riešením na všetko a v niektorých prípadoch je dokonca stále lepšie siahnuť po klasickom riadení projektov. Ak si ale váš projekt vyžaduje flexibilitu, určite zvážte agilný prístup.


Martin Bačo

Martin Bačo

CEO

V roku 2011 som založil herné štúdio, ktoré narástlo do softvérovej spoločnosti s vyše 30 zamestnancami. Riadil som desiatky projektov od webových aplikácií, až po digitalizácie podnikov rôznych veľkostí. Pred pár rokmi som objavil odoo. Odvtedy pred zákazkovým vývojom softvéru preferujem nasadzovanie tohto jedinečného open source produktu.


Ďalšie články

Čo sme si odniesli z Odoo Experience 2024

Eventy 11.10.2024

Čo sme si odniesli z Odoo Experience 2024

Na Odoo Experience každoročne sledujeme uvedenie novej verzie systému, snažíme sa odhaliť trendy pre najbližšie obdobie a upevňujeme partnerstvá v rámci Odoo komunity. Prečítajte si o našich skúsenostiach z roku 2024.

Efektívne riadenie skladu a význam ERP systémov

Tipy a triky 30.8.2024

Efektívne riadenie skladu a význam ERP systémov

Zhrnuli sme pre Vás základné princípy efektívneho riadenia skladov, ktoré majú zásadný vplyv na viaceré procesy vo firme. V článku sa tiež dočítate, ako vám v tom môže pomôcť digitalizácia.

Účtovníctvo v Odoo má slovenskú lokalizáciu

Produktové novinky 25.7.2024

Účtovníctvo v Odoo má slovenskú lokalizáciu

Prečítajte si aktuálne informácie o lokalizácií účtovníctva v Odoo 16 a 17 pre slovenský trh. Táto aplikácia je kľúčová pre efektívne riadenie podniku, dodržiavanie miestnych predpisov a je plne integrovaná s ostatnými modulmi Odoo.

Späť na blog